Zmarszczka nakątna – czy można z nią walczyć?
Strona główna » Blog » Zmarszczka nakątna – czy można z nią walczyć?
Zmarszczka nakątna to znak rozpoznawczy dla ludzi o pochodzeniu azjatyckim. W ich przypadku jest uwarunkowana genetycznie, w pozostałych może być oznaką choroby. Jeśli chodzi o to, jak wygląda zmarszczka nakątna u niemowląt zdjęcia najbardziej to oddają. Jakie są jej znaki charakterystyczne? Czy można ją w jakiś sposób leczyć? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Jak wygląda zmarszczka nakątna - charakterystyka występowania
To jak wygląda zmarszczka nakątna łatwo opisać. To specyficzny fałd skórny, który umiejscowiony jest w linii od górnej do dolnej powieki. Zajmuje powierzchnię w wewnętrznym kąciku oka, niedaleko grzbietu nosa. Zmarszczka nakątna zajmuje kąt szpary powiekowej, co sprawia, że zmniejsza pole widzenie. Czasami jest umiejscowiona bliżej skroni, przez co przysłania kąt zewnętrzny, boczny. Zmarszczki są widoczne bezpośrednio po narodzinach dziecka, ponieważ uznawane są za cechy wrodzone. Zwykle świadczą o chorobie, choć rzadziej wskazują na anomalię rozwojową. W tej sytuacji obecność tego rodzaju fałdu potwierdza zahamowanie wzrostu środkowej części twarzy.
Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na zmarszczki pod oczami
Zmarszczka nakątna może oznaczać:
- zespół Downa,
- zespół Turnera,
- FAS,
- zespół Klinefeltera,
- zespół kociego krzyku,
- zespół Ehlersa-Danlosa.
Zmarszczka nakątna - jakie ma znaczenie?
Zmarszczka nakątna nie zawsze jest symptomem choroby. Wśród populacji Azjatów jest uznawana za normalną i typową, rzadziej jednak pojawia się w rasie białej. Może jednak występować kaukaskich dzieci. Diagnozowana jest u wcześniaków, ponieważ dzieci urodzone przedwcześnie nie mają całkowicie wykształconej twarzy. Na kolejnych etapach rozwoju dziecka zmarszczka naturalnie zanika. Jeśli powodem występowania zmarszczki nakątnej był brak uformowania się kości oraz chrząstek grzbietu nosa, wraz z rozwinięciem się układu kostnego, fałd zanika.
RICHEVON EYE
SKŁADNIKI AKTYWNE ZAMKNIĘTE W ODŻYWCZYM KREMIEKUP TERAZ
Zmarszczka nakątna - czy można ją leczyć?
Zmarszczka nakątna powinna być zdiagnozowana przez okulistę. W czasie badania lekarz sprawdza szerokość, jak i długość fałdu skórnego. Może spróbować go dodatkowo delikatnie odciągnąć, aby zweryfikować kąt widzenia. Kluczowym celem badania jest ocena, czy szpara powiekowa prawidłowo się domyka. Badanie okulistyczne dziecka ma na celu te ż zweryfikowanie sprawności obu oczu. Zdarza się, że zmarszczka nakątna towarzyszy innym wadom powiek, np. współwystępuje z opadającą powieką górną. Innym przykładem jest sytuacja, w której fałd ukierunkowany jest w przeciwną stronę. W takiej sytuacji jego lokalizacja zaczyna się na dolnej powiece, a zakończenie znajduje się na górnej zamiast prawidłowo biegnąć od górnej do dolnej powieki. O konieczności leczenia zawsze decyduje lekarz. Nie zawsze jest ono wymagane. W przypadku gdy zmarszczka nie wpływa na widzenie dziecka, nie ma konieczności wprowadzania żadnej metody terapii.
Podsumowując, zmarszczka nakątna może powstawać nie tylko u chorych, ale również zdrowych dzieci. W związku z tym nie zawsze powinna stanowić powód do niepokoju i zmartwień rodziców. W pierwszej kolejności należy udać się do okulisty, który wykona odpowiednie badania diagnostyczne i oceni, jak wygląda sytuacja pacjenta.
Bibliografia:
1. Wojtanowski P. Pielęgnacja okolic oczu. Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej 2020; 2.
2. Pogrzebielski A. Budowa narządu wzroku. Medycyna Praktyczna 2016.
3. Przylipiak A. Podstawy Medycyny Estetycznej. Białystok 2014.
Komentarze
beatka27 - 2023-02-26 23:03:56
pierwszy raz słyszę o czymś takim jak zmarszczka nakątna. musiałam aż sprawdzić na zdjęciach o którą dokładnie chodzi.